Kažkada jūriniuose žemėlapiuose buvo didžiuliai plotai pažymėti užrašu Terra incognita – „nepažintos žemės“. Tarp šių nepažintų kraštų ir pažįstamo pasaulio jūrų pabaisos tykojo savo grobio- neatsargių jūreivių. Šiuolaikinė geografija paliko nedaug neištirtų vietovių, o jūrų pabaisos paliko pasaulį paskui vienaragį ir Minotaurą. Tačiau subjektyvusis žmogaus pasaulis yra psichologinė Terra incognita, saugoma nerimo ir patologijos monstrų, keliančių grėsmę tiems, kurie išdrįsta įsiveržti į šią sritį, saugančią paslaptis ir lobius.
Mūsų subjektyvusis pasaulis- tai mūsų tikrieji namai, mūsų autentiškas būvis, mūsų būtinas prieglobstis bei atsistatymo vieta. Tai kūrybiškumo lobšys, vaizduotės žaidimų aikštelė, piešimo lenta planavimui, visų mūsų baimių ir vilčių, sielvarto ir džiaugsmo esmė. Per ilgai mes atstuminėjome subjektyvųjį aš, kaip efemerišką ir mažai reikšmingą; rezultate mes praradome atspirties ramstį ir buvome, kaip magnetu pritraukti prie seklių uostų ir išdžiuvusių krantų negyvojo objektyvumo.
J.F.T. Bugental
2022-08-04
Ką psichoterapija gali pasiūlyti klientui, yra susitikimas ir dialogas, teikiantis galimybę ir skatinantis sąžiningai, nors galbūt ir skausmingai, atskleisti kliento požiūrius ir vertybes, lemiančias jo būdą išgyventi savo būtį pasaulyje-…
2021-10-06
Tavo galia
Pirmoji pagrindinė egzistencinio požiūrio prielaida, kuri turi būti iš esmės priimtina numatomam klientui yra sekanti- gyvenimas turi prasmę ir kad žmonės kuria savo pasaulio prasmę savo pačių požiūriu į gyvenimą.…
2021-06-24
Sužeista, bet nenužudyta
Noriu jus patikinti: jeigu jūs esate psichologinės nepriežiūros, fizinės ar seksualinės prievartos auka ir jūs negavote sau priklausančio rūpesčio ir palaikymo, jūsų gyvenimas iš tiesų nėra aklavietėje. Kokios bepasirodytų baisios…
2021-06-06
Balansas
Ne savaime vidinės įtampos tampa asmeninių problemų šaltiniu, bet pagal Rollo May formuluotę "asmeninių problemų priežastimi yra teisingo įtampų paskirstymo pažeidimai vidinėje asmenybės struktūroje <...> Asmenybė niekada nebūna statiška. Ji…
2021-05-16
Asmeninė autorystė
Kad taptumėm adaptyvia asmenybe ir tuo pačiu pakankamai laisva, mūsų gyvenimas turi būti kompleksinis: mes turime suvokti visus prieštaravimus, konfliktus ir dilemas jame, ir mūsų sąmonė turi būtinai tai išjausti.…
2021-05-06
Leisti sau būti
Sąmoningas buvimas yra gebėjimas atverti akis kasdieniniams įvykiams ir emocijoms, mokymasis naudotis savo vidiniais turtais ir talentais tokiu būdu, kad kuo geriau išnaudotumėme vidinius resursus, tai būtis ne pagal nuslėptą…
2021-04-21
Nerimo paradoksas
Sorenas Kierkegaardas buvo XIX amžiaus danų filosofas, gerai žinomas kaip egzistencializmo tėvas, jis turi labai įdomią nerimo matymo perspektyvą. Kierkegaardas nerimą matė kaip mūsų laisvos valios rezultatą, juk yra siaubinga…
2021-04-11
Vidinės laisvės link..
Laisvė, anot Kierkegaard,- tai ne šiaip augimas, ji kaip dygstantis daigas, kuris stiebiasi į saulę, prasiskverbdamas pro akmenines kliūtis. Laisvė, greičiausiai priklauso nuo to, kaip žmogus save vertina, savęs gi…
2021-04-11
Subjektyvusis aš
Nė vienas iš mūsų negyvena objektyviame pasaulyje, tik subjektyviame, kurį mes patys įprasminame. Pasaulis, kurį matote, skiriasi nuo to, kurį aš matau, ir neįmanoma pasidalinti savuoju pasauliu su niekuo kitu.…
2021-03-09
Kelionė į save
Renkuosi priimti save tokią, kokia esu, o aš esu netobulas žmogus... Nustoti savęs klausinėti, kodėl nusipelniau tokio gyvenimo ir likimo. Daryti ką gebu geriausiai ir tarnauti žmonėms. Daryti viską, ką…